Ε.Σ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΚΟΡΥΦΗΣ

Τεράστια νίκη πέτυχε σήμερα η ομάδα μας καθώς μετά απο ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, επικράτησε με 81-76 του Ιπποκράτη Κω.Οι αθλητές του Αποστόλη Αναστασίου έκαναν κατάθεση ψυχής στο δεύτερο ημίχρονο, επιστρέφοντας από το -13 και υποχρέωσαν τους νησιώτες στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο Κάδμος ξεκίνησε αρκετά καλά τον αγώνα, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα και με προσήλωση στην άμυνα προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 19-16.

Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με τον αέρα του αήττητου και βασιζόμενοι στην εμπειρία τους και στην προσωπικότητα του Αντώνη Ασημακοπούλου και του Κώστα Χαριση επέβαλλαν το δικό τους τέμπο στο παιχνίδι.

Η ομάδα μας δέχτηκε 28 πόντους σ αυτό το διάστημα και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 31-44.

Στο δεύτερο μέρος οι παίχτες του Κάδμου μπήκαν στο παρκέ εντελώς μεταμορφωμένοι.

Με πολύ μεγάλη αγωνιστική διάθεση και αστείρευτη ενέργεια η διαφορά άρχισε να ροκανιζεται πρώτα στους 5(40-45) και ύστερα στους 3(50-53) στη λήξη του 3ου δεκάλεπτου

Η ολική ανατροπή έγινε στην τελευταία περίοδο καθώς στο 51-55,ο Χαρατσης με 5 σερί πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα μας(56-55) για ν απαντήσει με γκολ φάουλ ο Ασημακόπουλος για το 56-58.Με το σκορ στο 60-61 ανέλαβε δράση ο Γιάννης Γκρινιάρης.Με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους,ο Κάδμος προηγήθηκε 68-63,ενώ παράλληλα κέρδισε και το 5ο φάουλ του Χαριση.

Ο Κουκουραβας μείωσε με τρίποντο για το 68-66 ,όμως η ομάδα μας παίζοντας έξυπνα στην επίθεση και με πολύ πιεστική άμυνα και μεγάλη βοήθεια απο τον κόσμο,με 5 πόντους του Γκρινιάρη και 4 του Μπένου έφτασε στο 77-70 στο 1.08 πριν τη λήξη.

Ο Ασημακόπουλος κρατούσε μόνος του τον Ιπποκράτη και αρχικά με καλάθι και φάουλ έγραψε το 77-73,ο Τσαπρουνης με 1/2 βολές το 78-73 και στη συνέχεια ο φόργουορντ του Ιπποκράτη με 3/3 βολές,το 78-76,στα 29″ πριν το τέλος. Η ομάδα μας ξεκίνησε την πιο κρίσιμη επίθεση, με τους Κωες να επιλέγουν να παίξουν άμυνα και ο καυτός Γιάννης Γκρινιάρης με τριποντη βόμβα διαμόρφωσε το 81-76 μέσα σε πραγματική αποθέωση.

Η ομάδα μας κατάφερε να πάρει μια πολύ μεγάλη νίκη τόσο απο βαθμολογική και κυρίως απο ψυχολογική σημασία. Ξεπέρασε τις δυο συνεχόμενες ήττες και παρέμεινε στην κορυφή, έχοντας εκτός τον Σπηλιοπούλου και αρκετά προβλήματα τραυματισμών κατα τη διάρκεια της εβδομάδας.

Δεκάλεπτα: 19-16,31-44,50-53,81-76